- A körömgombásodásnál a legfontosabb a megelőzés, a fertőzés korai felismerése és kezelése. A legkisebb gyanú (körmünk sárgás, homályos) esetén is minél hamarabb forduljunk orvoshoz. A fertőzést orvos nélkül ne kezeljük, mert a házi gyógyítás káros is lehet!
- A fertőzést megelőzhetjük, ha minden fürdés, illetve lábmosás után szárazra töröljük és behintőporozzuk lábfejünket, talpunkat és a lábujjközöket; uszodában, közös fürdőben saját papucsot viselünk, és csak a saját törölközőnket használjuk; otthon a fürdőszoba gumiszőnyegét, a fürdőkádat időnként hipóval fertőtlenítjük.
- Csökkenthetjük a fertőzés veszélyét azzal is, hogy cipőinket rendszeresen fertőtlenítjük gombaellenes fertőtlenítő szerekkel, gumicsizmát csak akkor hordunk, ha feltétlenül szükséges, és csak pamut zokniban (harisnyában) járunk, a törölközőket, harisnyákat, zoknikat magas hőmérsékleten mossuk, vasaljuk.
- Ha megfertőződtünk, orvosi utasítás szerint végezzük a külső (lakkok, ecsetelők, kenőcsök) és belső (tabletták, kapszulák) kezelést. Vegyük tudomásul, hogy a körömgomba önmagától soha nem gyógyul meg, a gyógyulás pedig csak akkor lesz sikeres, ha a fertőzés forrását is megszüntetjük. Ez azonban nem mindig jelenti a végleges gyógyulást, mert a visszafertőződés veszélye igen nagy. (2017)