- Az esetek többségében kezelés nélkül is meggyógyulhatunk. De ha enyhe torokfájásunk egy hétnél tovább tart, sőt erősödik, vagy egyéb tünetek jelentkeznek, feltétlenül keressük fel az orvost. Az ő feladata eldönteni, hogy milyen legyen a kezelés.
- A tünetek megjelenésekor igyekezzünk olyan helyen tartózkodni, ahol a hőmérséklet egyenletes, láz esetén pedig feküdjünk ágyba, és vegyünk be lázcsillapítót. Legalább két napig lázmentesen ágyban kell maradnunk, mert így sok betegséget elkerülhetünk.
- Enyhe torokfájás esetén ne szedjünk orvosságot. Bevált módszer a meleg tea, méz fogyasztása, torokfertőtlenítő alkalmazása. Ilyenkor kerüljük a dohányzást, az alkoholt, a fűszeres ételeket. Főleg folyékony, pépes és vitamindús ételeket együnk. Jó a tej, kávé, csokoládé, húsleves, tejbedara.
- A házi kezelés leghatékonyabb orvossága a fokhagyma. Nyomjunk szét két fokhagymagerezdet, keverjük össze egy citrom levével és két evőkanál olívaolajjal. Vegyünk be egy kiskanálnyit, rövid ideig tartsuk a szánkban, majd nyeljük le. Naponta háromszor ismételjük meg. A torokfájás elmúlik.
- A torokfájást gyakran meghűlés okozza, amit köhögés is kísér. A köhögés a légutak tisztán tartását is szolgálja. Csak akkor csillapítsuk, ha száraz, kínzó, kimerítő köhögésről van szó. Ilyen esetekben a „köptetőket” részesítsük előnyben. Ezek elősegítik a váladék gyorsabb távozását.