- Ha a nyákeltávolítás könnyen történik, könnyen „felszakad”, nincs semmi teendőnk, gyógyszerre nincs szükségünk. A tartós, megerőltető köhögésnél viszont már alkalmazhatunk köhögéscsillapítót, köptetőt. Ha a nyálkahártya-irritáció megszüntetése után is megmarad a köhögés, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, alaposabb vizsgálatra van szükség.
- A köhögés csillapítása nem feltétlenül szükséges. A köhögést legfeljebb éjszakára érdemes tablettával csillapítani, hogy éjszakai nyugalmunkat biztosítsuk. Egyébként a köhögés elfojtása meggátolja, hogy a vírust vagy más kórokozót tartalmazó köpetet kiürítsük. Különösen a csecsemők köhögését nem szabad elfojtani.
- Ha száraz köhögés gyötör bennünket, gondoskodjunk arról, hogy a fűtött szoba levegője mindig nedves legyen. A páratartalom fokozására forraljunk lábasban vizet, vagy nedves törülközőt tegyünk a fűtőtestre. Meleg időben kevésbé fontos a levegő nedvesítése.
- A köhögés csillapítására és a köpetürítés elősegítésére hatásos szer az inhalálás. Erre a célra legjobb a hársfa- vagy fodormentatea használata. Száraz köhögés esetén a hagymatea is segít. Igyunk meg napi egy liter hagymateát.
- Bevált régi gyógymód a zsíros borogatás. Ha éjszaka nem tudunk aludni, ezt alkalmazzuk. Egy darabka vászonanyagot kenjünk be disznózsírral, helyezzük a mellkasunkra, majd húzzunk föléje szűk pólót. (2017)