- Balesetet szenvedett vagy hirtelen megbetegedett embernek gyors és célratörő segítségre van szüksége. Lehetőleg higgadtan mérjük fel a baj nagyságát. Próbáljuk kiválasztani a leglényegesebb teendőket. Intézkedéseink során ne ártsunk, és főleg ne tegyünk olyat, amiről nem tudjuk biztosan, hogy használ.
- Ha lehetséges, lássuk el a beteget, és azonnal hívjunk orvost. A betegség meggyógyítása és kezelése az orvos dolga! Ha több sérült van, először a legsúlyosabbal foglalkozzunk. Az elsősegélynyújtást mindaddig kell folytatni, amíg nem érkezik szakszerű orvosi segítség.
- Sérüléses balesetnél próbáljuk megállapítani, hogy milyen sérülés történt. Vérzéskor először a vérzést csillapítsuk, fulladáskor a légutakat tisztítsuk meg. Ha viszont az élet jelei (légzés, szívműködés, mozgás) alig vagy egyáltalán nem érzékelhetők, a szájnyílás elé tartott tükörrel, a mellkashoz szorított füllel, vagy az ér tapintásával kíséreljük meg felismerni az életjeleket.
- Ha a sérült nem lélegzik, és a szíve sem ver, mihamarabb kezdjük meg a szájon keresztüli lélegeztetést és szívmasszást. Ha a szív újra ver, az önálló légzés is beindult, a beteget helyezzük stabil oldalfekvésbe. A halál beálltát csak az orvos állapíthatja meg egyértelműen! (2017)