- A leégés ellen legjobb védekezés a megelőzés. Ott, ahol a testünket éri a nap, kenjük be bőrünket fényvédő krémmel. Ha a napsugárzás erős, vegyünk fel pólót, viseljünk napszemüveget, kalapot. Kerüljük a napozást 10-16 óra között. Csak rövid ideig tartózkodjunk a napon.
- Ha minden elővigyázatosság ellenére leégtünk, fáj, ég, húzódik a bőrünk, fogjunk hozzá a leégett bőrfelület kezeléséhez. Igyunk sok folyadékot, és leégett testrészünket óvjuk a további napsugártól, mert a legenyhébb nap is fájdalmat okozhat. A gyulladt bőrt tilos vízzel mosni!
- Ha csak enyhe gyulladásról van szó, elég bőrünket hűsítő, nyugtató kenőccsel bekenni. A nagyobb bőrfelületre kiterjedő kisebb gyulladást hintőporozással kezeljük. A hintőpor enyhíti és csökkenti a fájdalmat. E célra igen jó a babahintőpor.
- A már felhólyagosodott bőrt legjobban a többször váltott, megfelelően hígított ólomecetes borogatásokkal tudjuk gyógyítani. A hólyagokat nem szabad felszúrni!
- Erősebb fokú leégés esetén (láz, szédülés, hányás) forduljunk orvoshoz. Addig, amíg az orvos megérkezik, tartózkodjunk árnyékban. Szükség esetén tegyünk a fejünkre vizes borogatást.
- A leégett bőr nem tűri a fehérneműt. (2017)