- A cumisüveget minden használat után mosogassuk el. Ne hagyjuk rászáradni az ételt, mert később sokkal nehezebb eltávolítani az üvegről, cumiról.
- A tisztítást a cumi és az üveg szétválasztásával kezdjük, hogy hozzáférjünk a cumi alatti szennyeződésekhez is. Ezután mindkét kelléket alaposan mossuk el erre a célra kifejlesztett mosogatószerben. Előtte azonban a tej és tápszeres maradványokat só segítségével távolítsuk el.
- A mosogatáshoz ne használjunk üvegmosó kefét, mert sérülést okozhat a műanyag felületén, és az apró sérülésekben a baktériumok könnyen megtelepedhetnek. Üveget viszont tisztíthatunk kefével.
- Mivel még mosással sem tudunk megfelelően védekezni a kórokozókkal szemben, szükség van időnkénti fertőtlenítésre, sterilizálásra is. Főleg azokat a tárgyakat célszerű naponta legalább egyszer fertőtleníteni, melyek az anyatejjel vagy tápszerrel érintkeznek. De csak gondosan elmosogatott üveget, cumit fertőtlenítsünk!
- A legbiztonságosabb módszer a forralás (kifőzés). Ha ezzel sterilizálunk, a tárgyakat tegyük egy lábasba, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje őket, és lefedett állapotban legalább 30 percig forraljuk. Két használat között a cumikat zárt edényben vagy cumisüvegben befelé fordítva tároljuk.
- Fertőtlenítésre tablettát vagy oldatot is használhatunk. Töltsük meg hideg vízzel a sterilizáló edényt, és oldjuk fel benne a fertőtlenítő anyagot, majd helyezzük be a kellékeket. Fedjük le az edényt, és hagyjuk benne állni a tárgyakat a megadott ideig. Végül öblítsük forralt vízzel.
- Gyors és eredményes fertőtlenítésre a mikrohullámú sütő is alkalmas. A fertőtlenítés a mikrohullámok által létrehozott forró vízgőz segítségével történik. Használata igen egyszerű.
- Amikor a cumi tisztítását vagy fertőtlenítését végezzük, mindig mossunk kezet. Csak tiszta kézzel nyúljunk a cumihoz. (2017)