- Csonttörésnél a gyors, szakszerű orvosi ellátás biztosítása a legfontosabb feladat. Elsősegély esetén igyekeznünk kell, hogy a sérült minden következmény nélkül szállítható állapotba kerüljön. A beteget szükségtelenül ne mozgassuk!
- Ha az elsősegély során nem tudjuk biztosan felismerni a csonttörést, akkor is úgy kell eljárnunk, mintha csonttörés következett volna be. Szállítás előtt a betegnek vélt végtagot ilyenkor is rögzítsük, bajt nem okozunk vele. Gerinc- vagy medencetörés gyanújánál kerüljünk minden mozgást, mert veszélyes.
- Nyílt törés esetén első teendőnk a seb ellátása száraz, steril kötéssel, majd a törött végtag rögzítése. Szigorúan tilos a törött csont helyreigazítása, mert csak további sérüléseket okozunk!
- A törött végtagot mozdulatlan helyzetben rögzítsük. Ha sínnel rendelkezünk, béleljük ki puhára, és az eltört végtagot úgy vegyük körül, hogy az lehetőleg természetes állásban legyen, majd pólyával vagy kendővel ebben a helyzetben rögzítsük. A kötés legyen feszes és tartós, de ne akadályozza a vérkeringést. (2017)